הצג תפריט צד
אידוי VS עישון – מי מזיק פחות?

הסיגריה האלקטרונית פותחה ע"מ להציע למעשנים דרך מזיקה פחות לצרוך ניקוטין. בניגוד לשיטות כגון מדבקות, מסטיק וכו', הסיגריה האלקטרונית מאפשרת לשמור על ההרגל ולוותר על תופעות הלוואי והסכנות הטמונות בעישון טבק.

 היות והיא עדיין כונתה "סיגריה" ולצופה מהצד הפעולה נראית דומה לפעולת העישון, מיד עם התפשטות השימוש בה עלו יותר ויותר שאלות בנוגע לבטיחותה הבריאותית.

כשמעל לעשור באמתחתה מאז הופיעה הסיגריה האלקטרונית הראשונה לשימוש מסחרי, קיימות אין ספור סברות, לטוב ולרע, באשר לבטיחות המכשירים, הנוזלים והתהליך הנדרש להפקת האדים. מיד נעשה סדר בכל הנוגע לאמת המוכחת בנוגע לעישון מול אידוי.

 

  • הנחות היסוד והגדרות בסיסיות:

מאז שנות ה-50 מתפרסמים מחקרים הקושרים באופן ישיר את העטרן (הזפת) הנותר בריאות ואת תוצרי בעירת הטבק למחלות המיוחסות כנובעות מעישון. בין אלה ניתן למצוא את הסרטן (פה, לוע, ריאות), נפחת (אמפיזמה), COPD (מחלה ריאות חסימתית כרונית), מגוון גדול של מחלות עורקים וורידים, מחלות לב, ברונכיט ועוד כהנה וכהנה.

"אנשים מעשנים בשביל הניקוטין ומתים מהזפת!" (פרופ' מייקל ראסל, מהאבות המייסדים של TOBACCO CESSATION)

בכל שאיפת עשן סיגריה קיימים מעל 5000 כימיקלים, לפחות 70 מתוכם ידועים כמסרטנים ודאיים. חלקם הקטן מגיע מהטבק עצמו, השאר מוספים בתהליך הדישון של צמח הטבק או שותפים בתהליך עיבוד ושטיפת הטבק (וכוללים בין היתר גם חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, מלבינים ועוד.) וחלקם נוצרים כתוצאה מהבערת הטבק ושימוש בבעירה פעילה ליצירת העשן הנשאף.

ע"י ביטול הבעירה הפעילה אנו בעצם מצמצמים חלק גדול מהסכנות המיוחסות לעישון, ולכן כבר ניתן לקבוע כי אידוי מזיק מסיגריות טבק. אין אש ← אין שחרור כימיקלים ← אין זפת ← אין מה שיידבק לריאות.

בעוד שבסיגריה קיימים 5000 כימיקלים לפחות, בנוזל אידוי קיימים עד ארבעה חומרים המרכיבים אותו: פרופילן גליקול (PG), גליצרין צמחי (VG), חומרי טעם, תמצית ניקוטין. יש יצרנים המוסיפים מים מזוקקים לתמיסה ע"מ לדלל אותה, אך כל חומר אחר איננו כלול בתערובת. מסיבות אלה ועוד, כבר מתחילת הדרך היה ברור לכל כי אידוי הרבה פחות מזיק מעישון.

במילותיו של טום מילר, התובע הכללי במדינת איווה ארה"ב:

"לנסות להכחיש כי מוצר שאיננו מבעיר טבק מזיק יותר ממוצר אשר מבעיר טבק זה כמו לנסות להכחיש את שינויי מזג האויר כתוצאה מהתחממות גלובלית."

 

  • הרכיבים באמת בטוחים לשימוש?

PG ו-VG הם חומרי הבסיס לנוזלי אידוי, תפקידם להכיל את הטעם והניקוטין שבנוזל האידוי, וכן להעניק את תחושת ה"מכה בגרון" אותה מחפשים המעשנים. רכיבים אלה גם אחראים על נראות האדים שכן אדי מים למשל הם שקופים, וכדי להשלים את חווית העישון צריך גם מרכיב ויזואלי.

PG ו-VG שניהם נמצאים בשימוש נרחב במגוון מוצרים יומיומיים כגון מוצרי קוסמטיקה ומוצרי פארם. PG נמצא בשימוש גם בתעשיית המזון, במשאפי אסטמה ובנבולייזרים (מכשירי אינהלציה / אדים קרים רפואיים). שני החומרים נחשבים אינרטיים ורוב האוכלוסיה איננה רגישה אליהם ורק באחוז מזערי באוכלוסיה קיימת אלרגיה אליהם.

VG סמיך יותר מ-PG ובעל גוון מתקתק בטעמו, אך הוא איננו מעניק את ה"מכה בגרון" ואיננו נושא טעמים בהצלחה כמו ה-PG. על מנת לנצל את מירב התכונות משני החומרים, ניתן למצוא נוזלי אידוי ביחסים שונים של PG ו-VG, בהתאם לתכונות הנוזל הסופי שרוצים לקבל.

 

 

  • אבל יש בזה ניקוטין!

נכון, יש בנוזלי אידוי ניקוטין, רק שניקוטין כשלעצמו איננו חומר מזיק. כיום כבר ידוע שניקוטין הינו חומר ממריץ כמעט נטול תופעות לוואי, ובפירוש אינו חומר מסרטן ואיננו קשור כלל למחלות הקשורות ב/נובעות מעישון.

ניקוטין טהור הינו רעל קטלני, אך אל דאגה, הכל תלוי במינון. בואו לא נשכח שגם מים בכמות מוגזמת יכולים לגרום הרעלה לגוף. פרופורציות.

בשנת 2014 התאחדות תעשיית הסיגריות האלקטרוניות הגישה בקשת מחקר ל-BIBRA (אחד ממכוני המחקר המובילים והנחשבים באירופה המתמחה בטוקסוקולוגיה ומחקר רעלנים) שתבחן את רעילותם של נוזלי האידוי מבחינת תכולת הניקוטין שבהם. המחקר הוביל למסקנה כי הרוב המוחץ של נוזלי האידוי פחות רעילים מנוזל לשטיפת כלים.

 

  • ושאר החומרים?

כל תמציות הטעם המשמשות ביצירת נוזלי אידוי מגיעות מתעשיית המזון, נבדקו ונמצאו בטוחים לצריכה ע"י כל איגודי הרפואה והבטיחות הקיימים (כולל הFDA). המידע בנוגע לבטיחות שימוש החומרים בשאיפה פשוט איננו קיים.

ובואו לא נשכח שיש כמה וכמה פרמטרים חיצוניים שעלינו לבחון בנוסף לבטיחות החומרים בנוזלים: בטיחות הבקבוק בו מאוכסן הנוזל, האם קיימת אינטאקציה שלילית או זליגת חומרים בין הנוזל למכשיר בו משתמשים, האם קיים שחרור מתכות מהסלילים או מחלקי המתכת הבאים במגע עם הנוזל, מה השפעת תהליך החימום על המתכת, מה קורה לכותנה שבסליל, והרשימה עוד ארוכה.

עקב כל אלה נפוץ לשמוע מהספקנים כי "אין לנו מושג מה ההשפעות לטווח ארוך של האידוי". זה נכון בשלב זה, אך אם אתם נמנים על אוכלוסיית המעשנים האמת היא שאין לכם 30 שנים לחכות להשלמת המחקרים על מנת לקלב החלטה.

עישון הורג בוודאות - 50% ממקרי המוות בקרב מעשנים קשורים ישירות בעישון. בשלב זה יש לנו מעל עשור של מחקרים ומעקבים המאפשרים לנו ולכם לקבל החלטה מושכלת ולהבין את העקרונות העומדים מאחורי הסיגריה האלקטרונית ומדוע אידוי עדיף על עישון.

 

  • מה אומר המדע?

ניתן לבחון את הנושא מאין ספור זויות שונות ולהרחיב בכל נושא עד כמה שתרצו, לכן נתייחס לנושא מנקודת מבט ביקורתית וננסה להתייחס לטענות הנפוצות בנוגע לאידוי.

 

הטענה: יש יותר פורמלין בסיגריה אלקטרונית מאשר בסיגרית טבק

מיתוס זה מקורו במאמר שפורסם ב-NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE תחת הכותרת: "הפורמלין הנסתר בסיגריה האלקטרונית" ע"י JENSEN ET AL. במאמר זה נטען כי תכולת הניקוטין הנשאפת מסיגריה אלקטרונית גבוהה פי 5 עד 15 מבסיגריה המבעירה טבק.

כמצופה, פרסום זה גרר בעקבותיו סיקור נרחב למאמר והתפרצות גל של מידע שגוי, שכן בתום המחקר התברר כי אופן ביצוע המחקר פסל לחלוטין את מסקנותיו, אך עובדה זו לא קיבלה במה פרסומית כמעט כלל.

הפגם הגדול ביותר במחקר הנ"ל היה בחינה של הסיגריה האלקטרונית בשיטה שאיננה דומה אפילו לאופן השימוש האנושי בה ומשתמש אנושי לעולם לא יוכל לבצע אידוי באופן בו בוצע במחקר: המכשירים הופעלו בעוצמה גבוהה בהרבה מהמומלץ לשימוש מה שגרם לאידוי הנוזלים מהר יותר מאשר הם מסוגלים להיספג בכותנה ולכן נוצרו שאיפות "על יבש" (DRY HITS) ע"י המכשיר ובעצם הכותנה היבשה נשרפה ללא נוכחות נוזל בה ובתהליך שריפת הכותנה נפלט פורמלין וכן חומרים אחרים המקושרים לבעירה פעילה.

הבעיה עם שיטה זו היא שאידוי מתבצע בשאיפות קצרות, עם הפסקה בין שאיפה לשאיפה, כאשר רוב האנשים מסוגלים לשאוף פנימה במשך לא יותר מ-5 שניות, וכל מי ששאף "על יבש" אי פעם יגיד לכם שבלתי אפשרי להמשיך לאדות כשזה קורה, ולכן אף בן אנוש לא יגיע למצב בו הכותנה נשרפת והוא ממשיך לשאוף.

ד"ר קונסטנטין פארסליונס וקלייב בייטס כתבו בעקבות כך בקשה למבצעי המחקר שיחזרו בהם ויפרסמו זאת בכתובים, בקשה זו נדחתה למרות שהוכחה הטיית המחקר.

אחת המסקנות המתבקשות מהמחקר הנ"ל היא ששימוש לא נכון במכשירי האידוי יכול לגרום לפליטה של פורמלין וחומרים נוספים, אך המסקנה הכי מתבקשת היא שמבצעי המחקר לא יודעים כיצד להשתמש במכשירי האידוי ואינם מכירים את דרך פעולתם – דרישה מינימלית ממבצעי מחקר אקדמי.

 

הטענה: אידוי מזיק ללב בדיוק כמו סיגריות טבק

טענה שקרית אשר צברה פרסום כאשר שלל צהובונים בחרו בה לעיטור כתבות השער שלהן. הדיילי מייל, סאן, מירור, טלגרף ואף טיימס כולם פרסמו את הידיעה השקרית על גבי השער.

הטענה הועלתה ע"י פרופסור מהיחידה ללימודי רפואה באוניברסיטת אתונה, שהציגה בפני קונגרס ההתאחדות האירופאית, ולמרות הכותרת המפוצצת כאשר נכנסים לעומק הקורה מסתבר כי מלוא הטענה היא כדלהלן: קיימת עלייה בהתקשות כלי הדם בלב (אבי העורקים בפרט) ועלייה בלחץ הדם כתוצאה מאידוי.

מדוייק לחלוטין – רק שעלייה זו נובעת מנוכחות הניקוטין בנוזל האידוי שכן אלה תופעות לוואי ידועות של ניקוטין. אותן התקשות ועליית לחץ דם נגרמות אגב גם מצריכת קפאין או מהתעמלות מאומצת.

פרופסור פטר האג'ק, ראש היחידה למחקר התלות בטבק ממכון וולפסון לרפואה מניעתית מסביר:

"מחקר זה דיווח על עליית לחץ הדם והתקשות אבי העורקים – תופעות זמניות ידועות, נפוצות ותגובה טבעית של הגוף לכל מצב של גירוי. אותן תופעות יופיעו בצפייה בסרט אימה, משחק של הקבוצה האהודה, או אפילו באדם ששרוי בלחץ לפני מבחן. למעשה, שתיית כוס קפה תביא לאותן תופעות בדיוק, רק שהן יימשכו לזמן ארוך יותר מאשר הן נמשכות כתוצאה מאידוי. חשוב לזכור כי מחלות לב הקשורות בעישון אינן נובעות מנוכחות הניקוטין אלא מתוצרי הבעירה המשתחררים בעשן."

עכשיו, לאחר שהבנו מי באמת מזיק פחות תוכלו לעיין במגוון הרחב שיש לנו להציע לכם.

תגיות